A fény éve témanap

bl küldte be időpontban

P1050597-tmbA fény éve alkalmából 2015. április 27-én témanapot szerveztünk.

 

 


Az 5-6. osztályos tanulók programja a következőkből állt:

  • mesevilág a fényről (mese, rajz, közmondások)
  • egy kis angol a fényről
  • a matematika sem maradhat ki
  • fizikai, kémiai kísérletek
  • csillagképek készítése
  • társasjátékok

A közel 80 diák, akik számára ez a program létrejött, többféle tudomány tükrében találkozhatott a fénnyel. A különböző feladatokat csoportokban dolgozták fel. Szép illusztrációkat készítettek a Mese egy szivárványos szárnyú pillangóról című történethez. Olyan hiányos közmondások kiegészítésében mérhették össze ismereteiket, melyekben természetesen valamiféleképpen a fény is felbukkant.

Kis kémikusokként lelkesen keresték a választ arra a kérdésre, hogy „Mitől zöld a fű?


További érdekes megfigyeléseket tettek „A vöröskáposztalé  csodája avagy a savas és lúgos anyagok vizsgálata” közben.


Természetesen a matematika se maradhatott ki, ott is olyan feladatokkal birkózhattak meg, melyben a fényé a főszerep, mint ahogy az egyik mellékelt példában is látszik.


Összeállíthattak a tanulók megadott instrukciók alapján egy-egy földi távcsövet, melyet azon nyomban ki is próbálhattak.
Csillagképeket készítettek, és végezetül TOTÓ kitöltésével játékosan végiggondolhatták a fénnyel kapcsolatos ismereteiket.

Csillagászati előadás és távcsöves megfigyelés

A 7-8. osztályosoknak szervezett programon a tanulók megismerkedhetett a Naprendszer égitestjeivel, a csillagvilág titkaival a Polaris Csillagvizsgálóból meghívott előadó segítségével. Az előadás egyik kiemelt „szereplője” a Nap volt.

Az előadás után a felhőmentes idő lehetőséget adott a kinti távcsöves megfigyelésre. Ekkor nem csak a napfoltokat tudtuk megfigyelni, hanem a távcsövekről is sok érdekességet megtudhattunk.